Historie otužování v Mladé Boleslavi
Náš klub navazuje na historii původního klubu, který měl maringotku u Krásné louky roky cca 1981 – 1993 u trafostanice. Povedlo se mu zorganizovat cca 10 závodů, tento otužilecký klub se bohužel pak v hektické porevoluční době rozpadl.
V roce 2002 z hecu na Vánoce 24. prosince si šli zaplavat do Jizery, pan učitel Bárta – Gymnázium Dr. Pekaře, pan Mizera a další na Krásné louce. V roce 2006 se přesunula tato na Podlázky. Kde se to rozjelo v každoroční vánoční „neřízené“ koupání v 10:00 hodin.
Příští rok 18.1. 2020 máme již 2. ročník otužileckých závodů na Jizeře (byl i 0. ročník), věřím, že pokoříme hranici 197 závodníků v letošním roce!
Historie otužování v České republice
Alfred Nikodém
Pražský zlatník Alfred Nikodém se narodil 25. 3. 1864, zemřel 30. 10. 1949. Byl zakladatelem zimního plavání v Československu. K upoutání pozornosti diváků volil i netradiční metody – v ledové vodě plaval ve vojenské uniformě s puškou na zádech nebo s nohama v pytli. Poprvé plaval o Vánocích v Praze ve Vltavě se skupinkou otužilců v roce 1923. V roce 1928 už plavalo o Vánocích u Národního divadla 63 plavců, samozřejmě opět pod jeho vedením. Naposled plaval Nikodém o Vánocích ve Vltavě v roce 1945. Pohřben je na Vyšehradě.
Alfred Nikodém byl všestranným sportovcem. Byl jezdcem, chodcem (absolvoval mj. závod Praha-Mělník) i běžcem. V roce 1925 absolvoval u příležitosti 75. narozenin prezidenta T. G. Masaryka štafetový běh z Hodonína do Prahy v délce 305 kilometrů. Partnery ve štafetě mu byli kpt. Honzátko (51 let) a četař Hajcman (26 let). Alfredu Nikodémovi, mj. kapitánovi Národní gardy, bylo 61 let.
Oldřich Liška
Oldřich Liška se narodil 7. 8. 1910, zemřel 5. 3. 1981. Navázal na Nikodémovy popularizační aktivity a otužování propagoval po celém Československu. Jeho zásluhou existuje v České republice několik desítek otužileckých klubů.
Legendární jsou jeho zájezdy po republice, na kterých s sebou vozil skládací branky na vodní pólo, které s ostatními otužilci hrál před užaslými diváky. Metodiku otužování posouval dál pokusy na vlastním těle. V horách hledal a nacházel místa, kde otužilci mohli zvyšovat svou otužilost i v letních měsících. Založil tradici plaveckých maratonů na Lipně, které nesou zaslouženě jeho jméno. Je i zakladatelem otužileckých plaveb v ponorné říčce Punkvě v Moravském krasu. Touto plavbou v jeskyních za svitu reflektorů každoročně první říjnovou neděli začíná otužilecká zimní sezóna.
Svůj vrozený pedagogický talent uplatnil při letních kursech plavání v Hostivaři, ve kterých naučil nebát se vody a plavat několik tisíc dětí. Učil plavat i dospělé, což je někdy dost těžký oříšek k rozlousknutí.
Svými někdy bizarními nápady a názvy přispěl Oldřich Liška i k rozvoji otužilecké terminologie. Snad nejtrvaleji se zapsal do povědomí otužilců svými „kapsami otužilců“. Kam si mohou otužilci za silných mrazů schovat ruce, když běží třeba za patnáctistupňových mrazů z cíle do několik set metrů vzdálené šatny a mají na sobě jenom plavky a gumové boty? Přece do kapes otužilců – do podpažních jamek!
V roce 1997 byla na dům v Žitomirské ulici číslo 33 v Praze 10, v němž Oldřich Liška dlouhá léta bydlel, umístěna jeho busta, zhotovená dlouholetým otužilcem a dálkovým plavcem Václavem Richardem Židkem. Od té doby získala busta takovou patinu, že budí dojem, že je tam odjakživa.
děkuji Vláďovi Komárkovi předsedovi ČOU, za shrnutí historie, budu dále rozšiřovat. http://www.otuzilci.cz