Pozor na ruce u nováčků, při teplotě vody pod 4 ° C
Nováčci, začátečníci pozor první sezónu na prsty, když bude voda pod 4 °C velmi opatrně. Opravdu platí co stupeň teploty vody to čas strávený ve vodě. Může se stát a stává se velice často, že dojde po otužování v této nízké teplotě u nováčků k poškození nervového zakončení a přetrvává tak brnění popřípadě necitlivost, tak se jedná o ischemické poškození tenkých nervů v konečcích prstů rukou – neuropatii chladem. Pozor na to, může to trvat i několik měsíců, než nervy svým pomalým tempem v dané době zregenerují / dorostou, kam mají. Opakuji pro nováčky se obecně doporučuje co stupeň teploty vody to čas strávený ve vodě, vše chce dělat pomalu a intuitivně s citem k tělu. Pokud cítíte i druhý den v konečcích prstů lehké brnění, zvolněte. Po letech pravidelného otužileckého tréninku máte sic ve vodě kome 1 ° C po 15 minutách na rukou stále „hrábě“, ale tělo úžasně je na toto odolné a připravené. Myelinové pochvy i cévy v místě pro dodání živin zůstávají nepoškozené a funkční. (viz níže obrázek Myelinizovaný axon)
Komu opravdu dělá velké problémy takováto studená voda, může použít i neoprenové rukavice, které slouží jako pomůcka v prvním roce otužování. Můj názor je, že tělo funguje jako celek a s naší důvěrou k němu a laskavostí se naučí odolávat i tomuto chladu i bez rukavic, důkazem jsou otužilci, co plavou v takovéto ledové vodě i delší dobu. I mě po letech pravidelného otužování občas jemně brní konečky prstů, je to po delším plavání ve vodě kolem 0 °C, vím, že za několik dní vše odezní, zvolním. Můj „rekord“ (který byl už za hranou) je plavání s potopenou hlavou 30 minut při teplotě vody 0,6 °C, tady nebyly problémem mé ruce, ale podchlazené jádro těla (pod 34,5 °C).
PS: Déle potopená hlava jako jediná potřebuje chránit plaveckou čepicí, je jako jediná pomůcka povolená v pravidlech Zimního plavání, to je na jiný článek.